Stylowa jadalnia

Stylowa jadalnia
Jadalnia to miejsce, w którym rodzina i goście zbierają się, by wspólnie delektować się smacznymi posiłkami, towarzystwem i rozmową. Niegdyś pomieszczenie to było sercem domu,w chwili obecnej jadalnia utraciła trochę ze swej świetności ze względu na brak powierzchni w naszych mieszkaniach. Jadalnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem,Oczywiście, najwygodniej byłoby mieć do dyspozycji specjalny pokój przeznaczony na jadalnię, ale często to tylko marzenia, a więc warto zastanowić się jak urządzić jadalnię, gdy musimy ją usytuować przy kuchni lub wręcz w kuchni. Zanim wybierzemy pomieszczenie na jadalnię lub usytuujemy ją w odpowiednim miejscu w salonie czy kuchni oraz zadecydujemy o jej wystroju, musimy ocenić nasze potrzeby i  cele do jakich ma to pomieszczenie służyć.

To znaczy ile osób jada codziennie razem posiłki, czy często gościmy innych biesiadników, jak często urządzamy przyjęcia.
Bardzo ważnym elementem jest ustawienie stołu i uwzględnienie tego, czy można go rozłożyć. Nie wystarczy, aby tylko dobrze wyglądał, bo musi być przy nim wygodnie. Nie warto kupować rozkładanego stołu, jeżeli nie można go swobodnie rozłożyć. Dlatego też nie warto wciskać stołu pomiędzy inne meble, ani przysuwać go do ściany, gdy nie ma takiej potrzeby.
W jadalni oprócz stołu i krzeseł powinny znaleźć się sprzęty ułatwiające przygotowanie stołu do posiłku czyli komoda, kredens lub inna szafka na zastawę stołową, sztućce i serwety, obrusy.
Niektóre elementy zastawy warto wyeksponować w okolicach stołu lub w jadalni. Mogą to być elementy porcelanowe, srebrne lub inne, jeżeli są ładne.Jeżeli jesteśmy koneserami wina, co teraz bardzo modne, możemy także przechowywać w obszarze jadalni butelki z winem, co stanowi bardzo estetyczną ozdobę.
Istotne jest oświetlenie jadalni sprzyjające miłej atmosferze w czasie posiłku. Dlatego warto oświetlić stół, a nie osoby przy nim siedzące.,Mile elementem są świeczniki. Światło świec tworzy miły nastrój.
Jeżeli dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, oczywiście mamy pełną swobodę w wyborze stylu w jakim ją urządzimy. Jeżeli natomiast musimy ją wkomponować w kuchnię lub pokój wypoczynkowy, należy dopasować ją do wystroju tego wnętrza.