Rodzaje mebli

Rodzaje mebli
Rynek związany z meblami nie tylko kształtuje się już od stuleci, ale przede wszystkim jest naprawdę ogromny. W samej Polsce corocznie specjaliści oceniają go na kilka miliardów złotych. W związku z tym nie ma się co dziwić, że obfituje w niezwykle szeroką paletę produktów.

Obfitość może jednak powodować dezorientację. Aby klient mógł się odnaleźć w tak ukształtowanej sytuacji rynkowej, niezbędne okazało się stworzenie klasyfikacji. Jak zatem można podzielić meble?
Pierwszy sposób systematyzacji mebli opiera się o sposób ich użytkowania. Rozróżniamy tutaj przedmioty służące do spożywania posiłków, wypoczynku, siedzenia, czy przechowywania ubrań. Praktycznie rzecz ujmując, ile znajdziemy zastosowań, tyle można stworzyć rodzajów. Kolejny sposób klasyfikacji zbudowany został w oparciu o miejsce użytkowania. W tym przypadku również mamy naprawdę dużą liczbę kategorii. Dzieje się tak za sprawą wielkości miejsc wykorzystania. Przykładowo podać można meble kościelne, sklepowe, do restauracji, szkoły, meble do jadalni czy biura.
Jeden z częściej spotykanych podziałów mebli został stworzony w oparciu o rodzaj użytego materiału. Z tą klasyfikacją spotyka się chociażby każdy klient marketu meblowego. W tym przypadku można się spotkać z produktami drewnianymi, kamiennymi, metalowymi, plastikowymi, ceramicznymi, czy szklanymi. Jeżeli chodzi o przedmioty drewniane, to są one nie tylko najbardziej popularne, ale również nie koniecznie muszą zostać wykonane z czystego drewna. Ich podstawą spokojnie mogą być materiały drewnopodobne.
Oczywiście funkcjonują także i bardziej zaawansowane sposoby podziału. Pierwszy dotyczy sposobu obróbki. Meble stolarskie wykonane są z rzeźbionego drewna, gięte mogą być wyplatane z wikliny, a tapicerowane na znacznej powierzchni są pokryte materiałami obiciowymi. Kolejna, profesjonalna metoda klasyfikacji opiera się o sposób wykończenia. Stolarze mogą mówić chociażby o meblach z widocznym podłożem, które na drewno mają położoną jedynie warstwę wosku lub lakieru. W przypadku podłoża niewidocznego klient ma do czynienia z produktem malowanym. Ostatni rodzaj wykończenia jest specjalny. Zakłada on zastosowanie okleiny lub laminowania.