Meble kuchenne drewniane

Meble kuchenne drewniane
Drewno to jeden z podstawowych materiałów stosowanych do wytwarzania mebli. Daje wiele możliwości jeśli chodzi o ich wygląd, wzornictwo oraz kolorystykę. Łatwo łączy się też z innymi materiałami.

Z litego drewna powstają zarówno meble klasyczne, jak i nowoczesne. Częściej jednak spotyka się mieszkania mniej nowoczesne, „z duszą” urządzone właśnie meblami z drewna litego. Wynika to na pewno z faktu, iż faktura tego materiału na którą składają się słoje drewna, pozwala na stworzenie wyjątkowej i ciepłej atmosfery. Ponad to możliwość wydobywania z drewna rożnych kształtów oraz wykonywania rzeźbień i tłoczeń, daje szansę tworzenia naprawdę niepowtarzalnych mebli. Rzeźbiony mebel drewniany zamówiony w pracowni jest rodzajem dzieła sztuki. Oczywiście cena takiego zamówienia jest proporcjonalna do włożonego wysiłku i pracy.
Dlatego w przypadku zamówienia dotyczącego na przykład aranżacji całej kuchni, projekt rzadko przewiduje skomplikowane rzeźbienia i tłoczenia. Natomiast dzięki szerokiej gamie możliwości jaką daje drewno, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na realizację zamówienia ściśle według życzeń klienta.
Drewniane meble wykonywane są z sosny, buku, olchy, dębu i brzozy. Każdy z tych rodzajów drewna różni się kolorem, fakturą oraz właściwościami. Najbardziej trwałe jest drewno dębowe i bukowe. Dla przedłużenia żywotności mebli często zabezpiecza się ich powierzchnię poprzez lakierowanie, woskowanie lub bejcowanie. Tego rodzaju zabezpieczenia są istotne zwłaszcza w przypadku mebli kuchennych, gdzie narażone są one na urazy mechaniczne, zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Takie warunki mogą wpływać na pękanie drewna oraz niszczenie jego powierzchni. Natomiast sporym plusem mebli drewnianych jest możliwość ich odnawiania. Zabiegi polegające na szlifowaniu, nasączaniu olejem, pokrywaniu mebli nową warstwą wosku czy lakieru mogą stosunkowo łatwo przywrócić im świeży wygląd. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja na bieżąco. Do czyszczenia drewnianych mebli wystarczy właściwie ciepła woda i odrobinę środka czyszczącego. Powierzchnię przeciera się nasączoną szmatką, a następnie jeszcze raz na sucho. Należy unikać ostrych szczotek czy gąbek, a także mocnych środków czystości. Większe zabrudzenia trzeba od razu usunąć, w przeciwnym razie może zostać po nich trwały ślad.