Meble drewniane

Meble drewniane
Nie da się ukryć, że nie ma praktycznie żadnego wnętrza bez mebli. Są one nie tylko przedmiotami użytku codziennego, ale także mogą nadać pomieszczeniom spersonalizowany charakter. Ponieważ każdy z nas potrzebuje mebli, ich rynek staje się niezwykle szeroki.

Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie tworzy się wiele sklepów meblowych, które proponują ogromny wybór produktów. Świetną informacją dla producentów drewna jest to, że znakomita większość z nich wykonana jest właśnie z tego naturalnego materiału.
Drewno jest materiałem wykorzystywanym do produkcji drewna już od wielu stuleci. Po raz pierwszy surowiec ten został zastosowany za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Łatwo zatem określić ten moment historii na III – IV wiek. Początki drewna w meblarstwie były niezwykle nieśmiałe, łączono je bowiem z marmurem lub metalem.  Bardzo szybko okazało się jednak, że ten naturalny materiał daje ogromne możliwości obróbki. Dalej poszło już zatem z górki, a  drewno stało się dominującym składnikiem. Co ciekawe, sytuacja nie zmieniła się do dzisiaj.
Interesującym tematem są z pewnością możliwości dawane przez drewno. Warto go zatem rozszerzyć. Odpowiednio przygotowane deski są materiałem dosyć miękkim w porównaniu z chociażby marmurem. Dzięki temu meblarz może nadawać swoim dziełom bardzo różnorodne formy, czy kształty. Jedynym ograniczeniem najczęściej staje się wyobraźnia. To jednak nie koniec. Drewno jest także chłonne. Jest zatem bardzo podatne na koloryzację. W ten sposób producenci mogą osiągnąć bardzo różnorodną paletę kolorów. Ostatnią z właściwości tego materiału jest fakt, iż odpowiednio zabezpieczony posłuży naprawdę wiele lat. Prędzej popsują się zawiasy, czy mechanizmy zamykania, niż spróchnieją deski.
W dzisiejszych czasach pojęcie mebla drewnianego nieco się przekształciło. Produkty tworzone w pełni z materiału naturalnego, to tzw. meble holenderskie. Powstają one na drodze rzemieślniczej pracy, której podstawą są surowe deski różnych gatunków. Przedmioty kierowane do sprzedaży masowej, to w większości produkty drewnopochodne. Najczęściej tworzy się je z płyt wiórowych, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i niską ceną.