Meble do kuchni

Meble do kuchni
Kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu, gdzie spędzamy wiele czasu, dlatego tak istotne jest, aby stworzyć w niej unikalny klimat. Niezwykle istotny jest dobór odpowiednich mebli. Meble do kuchni powinny być ładne, funkcjonalne i współgrać ze sprzętami AGD.

Dlatego dość popularne jest zamawianie kuchennych mebli na wymiar. Można wówczas samemu zdecydować o tym w jakim stylu i kolorze wykonane będą na przykład szafki kuchenne. Oczywiście jednym z kluczowych wyborów jest rodzaj materiału, z jakiego meble mają być zrobione. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań i bieżących trendów kuchennych wybiorą zapewne stal, płytę MDF oraz szkło. Osoby o bardziej tradycyjnych upodobaniach zdecydują się z kolei na meble drewniane. Obecnie większą popularnością cieszą się nowoczesne zabudowy kuchni. Najchętniej wybierane są meble wysokie, lekkie i jasne. Natomiast nastąpił zdecydowany spadek sprzedaży mebli drewnianych. Tendencja taka utrzymuje się już od pewnego czasu.
Aranżacja kuchni to nie tylko wybór mebli. Trzeba dopasować do siebie pod względem stylu i koloru ściany, podłogę, meble, sprzęty kuchenne oraz końcowy wystrój kuchni. Duże znaczenie ma tutaj fakt czy urządzamy kuchnię otwartą czy zamkniętą. Każda z nich ma inny układ. Poza tym sama idea danego rodzaju kuchni narzuca pewne rozwiązania. W pomieszczeniu otwartym, połączonym z pokojem dziennym, stół kuchenny nie jest potrzebny. Niezbędny jest natomiast blat roboczy.  W kuchni zamkniętej stół staje się potrzebny o tyle, o ile jada się w niej posiłki. Wówczas trzeba też oczywiście postawić w kuchni krzesła lub ławy dopasowane do stołu.
Szafki w kuchni otwartej powinny być z kolei zamykane, w przeciwnym razie konieczność utrzymywania nienagannego porządku na wypadek nieoczekiwanej wizyty gości, może zajmować codziennie zbyt wiele czasu. Ewentualnie część szafek może być wyposażona w szklane drzwiczki za którymi ustawione zostaną filiżanki, kieliszki albo ładne pojemniczki z przyprawami. W kuchni zamkniętej panuje większa dowolność pod tym względem.  Goście rzadko tam zaglądają, dlatego nie trzeba przejmować się porządkiem podczas gotowania.
Najważniejsze to urządzić kuchnię w taki sposób, żeby wygląd i układ mebli cieszyły domowników. Bez względu na to czy meble kuchenne będą nowoczesne czy klasyczne, bardzo drogie czy raczej tanie, stworzone według oryginalnego projektu czy kupione w Ikei ich prawdziwa wartość i urok uzależnione są tylko od zadowolenia mieszkańców domu.