Kuchnia otwarta czy zamknięta

Kuchnia otwarta czy zamknięta
W przypadku aranżacji kuchni niezwykle ważne jest podjęcie decyzji czy będzie to pomieszczenie otwarte, połączone na przykład z jadalnią, czy też zamknięte. Od tego wyboru zależy w jaki sposób zostanie zorganizowana kuchnia, gdzie i jakie staną w niej meble oraz sprzęty kuchenne.

W końcu jaki będzie jej wystrój.
Projektując kuchnię trzeba wziąć pod uwagę tryb życia i własne preferencje. Kuchnia otwarta pozwala na przygotowanie posiłku przy gościach, którzy wygodnie mogą siedzieć w salonie czy jadalni. Daje też możliwość jednoczesnego gotowania obiadu i pilnowania dziecka bawiącego się na dywanie. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że zapachy kuchenne będą przechodziły do innych pomieszczeń oraz z koniecznością utrzymywania względnego porządku podczas gotowania. Jeśli chodzi o aranżację i wystrój tego typu pomieszczenia, często najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar, ponieważ układ kuchni otwartej jest dość specyficzny. Potrzebny będzie solidny blat, który wytrzyma wszelkie krojenie, ubijanie, stawianie gorących naczyń itp. Wszystkie meble powinny korespondować z wystrojem pokoju, z którym kuchnia jest połączona. W końcu idea kuchni otwartej polega na tym, że ma ona tworzyć pewną całość z jadalnią czy salonem. Trzeba również zadbać o ciekawe dodatki, które tak czy inaczej będą poddawane ocenie przychodzących gości.
Kuchnia zamknięta pozwala na zatrzymanie w niej wszelkich zapachów i bałaganu, który często powstaje podczas gotowania. Jest jednak mniej przestrzenna, co oczywiście może być plusem dla osób lubiących przytulne pomieszczenia. Prawdopodobnie łatwiej jest urządzić kuchnię zamkniętą niż otwartą, ponieważ do dyspozycji jest po prostu więcej ścian. Natomiast jeżeli codzienne posiłki będą spożywane właśnie w kuchni, trzeba wygospodarować w niej miejsce na stół i krzesła. Tutaj również najbardziej korzystne może okazać się zamówienie stołu i krzeseł czy ławy na wymiar, które będą gabarytowo dopasowane do wielkości kuchni.
Pokój i kuchnię można oddzielić też jedynie w sposób symboliczny stawiając między nimi mebel, który stanie się elementem wystroju obu pomieszczeń. Na przykład półkę, drabinkę z pnącym kwiatem, barek albo tak zwaną wyspę przy której można postawić krzesła barowe. Można też wstawić drzwi przesuwane i w razie potrzeby odgradzać nimi kuchnię od pokoju. Postawienie ścianki działowej zmienia już charakter kuchni na pomieszczenie półotwarte.