Historia mebli

Historia mebli
Nie da się ukryć, że meble stanowią niezwykle ważną część duszy naszego mieszkania, czy domu. To właśnie przy ich pomocy możemy wrazić swoje przekonania, upodobania oraz charakter. Ponieważ stanowią one kluczowy element architektury wnętrz, kluczowa może być także ich historia.

Mimo iż największy rozwój różnorodności na rynku mebli przypada na przełom wieku XX i XXI, początki tych przedmiotów sięgają o wiele dalej w dzieje ludzkości. Gdzie możemy odnaleźć genezę tego typu produktów?
Pierwsze ślady istnienia mebli historycy odnaleźli już za czasów neolitycznych. W budowlach z tego okresu ludność umieszczała przedmioty wytworzone z kamienia, które ewidentnie miały charakter użytkowy. Co prawda, nie przypominają one mebli w kształcie znanym obecnie, jednak z pewnością są ich protoplastami. Kolejną, niezwykle ważną kartą w dziejach z pewnością był starożytny Rzym. Jako że jego mieszkańcy wielbili się w pięknie, a estetyka stanowiła wartość nadrzędną, rzemieślnicy tworzyli przedmioty, które łączyły w sobie użyteczność i styl.
O meblach pamiętali także mieszkańcy Babilonu. Ci jednak woleli podejść do tematu o wiele bardziej praktycznie. Każda budowla na ich terytorium miała być obronna, więc zawierała masę elementów ciężkich i topornych. Nie inaczej było także we wzornictwie meblarskim. Każdy przedmiot był masywny i solidny.
Bardzo ważną epoką dla twórców mebli był barok. W tym okresie najbardziej wyróżniającymi się społeczeństwami byli Francuzi i Anglicy. Rzemieślnicy przede wszystkim pracowali nad kształtnymi i eleganckimi formami. Większość produkowanych przedmiotów trafiała do wytwornych pałaców, zatem musiała charakteryzować się nie tylko najwyższą jakością, ale także interesującym wzornictwem. Barok jest także czasem w meblarstwie, w którym ogrom pracy poświęcano na doskonalenie rzemiosła.
Kolejny okres w meblarstwie nazywany jest klasycyzmem. Mamy z nim do czynienia w wieku XVIII, a jego ideą jest powrót do starożytności i prostych form. Meble zaczęły zatem być bardzo klasyczne i proste. Rzemieślnicy nie przesadzali ani z kształtami, ani także z technikami wytwarzania.
Jak już wspominaliśmy, obecnie mamy do czynienia z niezwykłą dowolnością. Na rynku funkcjonuje ogrom produktów, które są zróżnicowane pod względem koloru, kształtu, wielkości i formy. Co więcej, klient nie musi decydować się na produkt gotowy. Zawsze bowiem może złożyć spersonalizowane zamówienie.